czwartek, 20 lutego 2014

7. Projekt C"Trzy przyjaciółki, trzy światy, jeden wspólny projekt. Pasją Nonie jest moda, Edie zajmuje się ratowaniem świata, Jenny właśnie zagrała pierwszą rolę w hollywoodzkim filmie. Pewnego dnia poznają Crow - zaniedbaną dziewczynkę z Afryki. Crow ma dwanaście lat, ledwo czyta, za to fenomenalnie rysuje i szyje. Tak rodzi się Projekt C - wspólne przedsięwzięcie trzech zwariowanych nastolatek. Cel? Pomóc Crow oczywiście. Szalona, dowcipna, tętniąca życiem historia osadzona w świecie mody"

       "Projekt C" bynajmniej nie trafił w moje ręce przypadkowo. Tak się składa, że chodzę do szkoły oddalonej o ok. 3 min od centrum handlowego w którym jest Empik. Prawie codziennie chodzimy tam z przyjaciółką, a czekając aż ktoś po nas przyjedzie patrzymy na książki, czytamy tylne okładki i myślimy co by tu kupić. Kiedy zobaczyłam że powieść Sophii Bennett łączy w sobie modę i pomoc innym (lubię angażować się w wolontariat), nie mogłam wyjść ze sklepu bez niej.

       Książka opowiada o trzech przyjaciółkach : Nonie, która interesuje się modą, Edie próbującej za wszelką cenę uratować świat oraz Jenny, rozpoczynającej swoją karierę aktorską. Dziewczyny poznają Afrykańską dziewczynkę o imieniu Crow. Ma 12 lat, ale już potrafi niesamowicie rysować i szyć. Jej życie od początku było ciężkie, rodzice wysłali ją do Anglii gdy w Afryce zrobiło się niebezpiecznie. Edie uczy Crow czytać i to właśnie ona odkrywa jej niezwykłe zdolności.

       Kiedy przyjaciółki Edie dowiedziały się o dziewczynce, za wszelką cenę postanowiły jej pomóc.  Urządziły jej pracownie w domu Nonie, znalazły nauczycielkę, która kiedyś szyła dla jednego z najbardziej sławnych domów mody, pomogły jej też zdobyć cenne materiały, o których Crow nawet nie śniła.
   
       Spodobało mi się to, że w książce napisanej tak prostym językiem można odnaleźć taki przekaz.  Myślę, że żadne dziecko, czy nastolatek nie byłoby w stanie wyciągnąć takiej nauki z lektur szkolnych. W tej  powieści możemy dostrzec jak wielkie problemy są na świecie i że współpracując ze sobą możemy osiągnąć wiele. Widzimy też jak ważna jest tolerancja. Uważam jednak, że ta książka chce nam w głównej mierze pokazać to, że każdy z nas ma talent i powinien go rozwijać.

        Dobrym wyborem zdecydowanie było pokazanie tej historii z punktu widzenia Nonie, a nie osoby trzeciej. Jednakże dziewczyna w niektórych momentach zaczynała mnie denerwować na przykład gdy swoim zachowaniem pokazywała że moda powinna być dla wszystkich najważniejsza i nie przejmowała się problemami innych. Książkę mimo to uważam za bardzo udaną i myślę, że dorośli również mogliby po nią spokojnie sięgnąć. Całość dopełnia piękna szata graficzna, dzięki której książkę czyta się bardzo szybko.

Ocena : 8/10

Autor: Sophia Bennett
Tytuł: "Projekt C"
Wydawnictwo: Egmont, 2011
Stron: 260
Cena: 24,99 zł5 komentarzy:

 1. Nie znam tej książki, ale zapowiada się ciekawie. Zresztą ty skutecznie mnie do niej zachęciłaś ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsze słyszę o tej książce. Zapamiętam sobie tytuł i może kiedyś się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 3. Serdecznie Cię zapraszam do mojego nowego wyzwania czytelniczego "Motyw zdrady w literaturze" - http://hugekultura.blogspot.com/2014/02/wyzwanie-czytelnicze-motyw-zdrady-w.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak mi się wydawało, że książki z tej serii mogą być wartościowe i widzę, że dobre przeczucie miałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się temtyka twojego bloga :) Chciałabym nominować cię do liebster blog award :3 Szczegóły na moim blogu.
  http://napisanepasja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń